TYAM Banner 1200x800Подивіться в очі проблемі сексуального насильства над дітьми!

«Чоловік посеред вулиці зґвалтував хлопчика!» «П’яний селянин зґвалтував дворічну дитину!», «Мати покривала ґвалтівника!», бачимо ми в новинах: спочатку обурення скипає в наших жилах, а потім хочеться це «розвидіти». Стоп! Перше, що потрібно зробити, якщо справді хочете допомогти – опанувати емоції і визнати: так, сексуальне насильство над дітьми існує. Це потворна досі табуйована проблема, довкола якої існує купа шкідливих міфів, через які суспільство закриває очі, приховує, не вірить, не розпізнає, не вміє допомогти постраждалим і покарати винних...

Давайте абстрагуємося від хайпових заголовків у ЗМІ та звернемося до фактів. В Україні та Європі кожна п’ята дитина зазнала бодай однієї форми сексуального насильства офлайн1. У 70–80% цих випадків агресором є людина, яку дитина добре знає (близький родич, друзі родини, тренери тощо).

«Нереальний» та анонімний, Інтернет – ще небезпечніше місце. Наприклад, 17,6 % дітей готові зустрітися з онлайн-незнайомцями в реальному житті. Відтак, за останній рік 1 з 4 дітей (23,5%) зіткнулися бодай із однією з форм сексуального насильства онлайн2.

Але чи не найбільше нас в Українському фонді «Благополуччя дітей» турбує те, що майже половина дітей НЕ поділилися ситуацією насильства, що з ними трапилася в мережі. А переважна більшість тих, хто поділилися (77,6%), розповіли друзям і подругам. Тільки третина розповіла дорослим: батькам, старшим сестрам чи братам, іншим довіреним людям3.

Про що це говорить нам, тямущим, усвідомленим дорослим?

 • По-перше, наш дорослий обов’язок – зосередитися на попередженні, щоб не доводилося долати наслідки.
 • По-друге, ми повинні виховувати дітей в культурі безпеки – демонструвати її своїм прикладом, навчати правил безпечної поведінки та вчити розпізнавати ризики відповідно до віку.
 • По-третє, діти мають нам довіряти – і у наших руках побудувати ці довірливі взаємини з ними та вчасно прийти на допомогу, якщо вона потрібна.

Ви батьки? Ви освітяни? Не чекайте, поки це зробить хтось інший.

Навчимо дітей захищатися разом!

↓ А це – сексуальне насильство? Вчимося розпізнавати.

Всупереч поширеним донедавна уявленням, сексуальне насильство – це не лише зґвалтування. Воно може бути навіть без фізичного контакту, однак це не зменшує ризик травмувати дитину. Пам’ятайте, не існує сексуального насильства «більш чи менш» безпечного. Діти, які зазнали його в будь-якій формі, завжди ризикують зіткнутися з численними психічними, фізичними та емоційними розладами і долати їх протягом усього життя!

Отож, до сексуальних зловживань також належать:

 • доторки до інтимних частин тіла дитини задля отримання сексуального задоволення або примушення (заохочення) дитини торкатися статевих органів іншої людини;victim
 • демонстрація дитині порнографічних матеріалів, статевих органів або сексуальних дій;
 • фотографування дитини в сексуальних позах;
 • підглядання;
 • інші дії для отримання сексуального задоволення.

Коротко і по-суті про міфи та факти щодо сексуального насильства над дітьми розказує Олена Нагула в першому уроці нашого відеокурсу для батьків «Як навчити дитину захищатися».

У подробицях із науковими посиланнями про причини, ознаки, наслідки сексуального насильства над дітьми:

↓ Про ризики онлайн

Грумінг

hackerКібер-грумінг, або спокушання онлайн – це процес, в якому дорослі чоловік або жінка за допомогою Інтернету чи телефону вибудовують із дитиною взаємини задля сексуального використання. Це може бути показ порнографічних матеріалів, виманювання інтимних фотографій , змушення створювати відеозаписи сексуального характеру чи навіть вимога сексуального контакту під час зустрічей. Нові технології допомагають кривдникам побудувати інтимні стосунки з дитиною без відома батьків.

Процес зваблення в мережі – явище складне. Аби досягти своєї мети, кривдник використовує різні техніки маніпуляцій та прикидається іншою людиною, наприклад, занижує свій вік чи змінює стать. Знайомство може починатися з емоційних стосунків, у яких кривдник бере на себе роль хлопця/дівчини та прагне розбудити в дитині почуття закоханості, або менторських взаємин, коли злочинець виступає в ролі людини, котра розуміє, підтримує і вчить дитину.

*Більше у відеоуроці Ради Європи Грумінг, емоційніше – у відео «Уважні батьки».

Секстинг

selfieДіти все частіше досліджують та виражають свою сексуальність за допомогою соціальних мереж чи месенджерів. Це явище називається секстингом. Секстинг – це надсилання та отримання сексуально відвертих повідомлень (слів, фотографій, відео, зображень тощо), як правило, через мобільний телефон, а також через планшети, ноутбуки тощо.

Чому діти й підлітки вдаються до секстингу? Вони недооцінюють ризики, пов’язані з такою поведінкою, на них тиснуть однолітки, їх спокушають – причин багато, як і можливих негативних наслідків. Адже якщо ці повідомлення потраплять у відкритий доступ, діти можуть стати мішенню для сексуального примусу, шантажу тощо.

*Докладніше у відеоуроці Ради Європи «Секстинг», із вуст дітей – у відео «Історія Юльки» та «Історія Матеуша».

Сексуальний примус або вимагання

abuseДитина втрачає контроль над відвертими фото, щойно вони потрапляють в мережу чи до чужих рук (як і доросла людина, до речі). Кривдник погрожує опублікувати фото в соціальних мережах чи надіслати їх родині та друзям. Натомість він чи вона вимагають від дитини сексуальних послуг, грошей чи інших речей.

*Докладніше у відеоуроці Ради Європи «Сексуальний шантаж».

Сексчатинг

chatСексчатинг – це обмін сексуальними зображеннями чи повідомленнями між дитиною та дорослим. А також це перший крок до створення дитячої порнографії чи сексуального примусу. Дослідження показують, що, на відміну від грумінгу, при сексчатингу кривдники вибирають своїх жертв дуже швидко, оскільки онлайн-чат негайно переходить на тему сексу.

*Докладніше у відеоуроці Ради Європи «Сексчатинг».

Порнопомста

nudesТак неофіційно називають розповсюдження зображень сексуального характеру без згоди на це. Ідеться про створені власноруч матеріали (зазвичай інтимні чи відверто сексуальні), якими люди діляться, перебуваючи в стосунках. А коли стосунки завершуються, «ображені» партнери поширюють ці зображення серед інших людей.

*Докладніше у відеоуроці Ради Європи Зображення сексуального характеру, що використовуються для помсти, емоційніше – у відео «Історія Юльки» та «Історія Матеуша».

**За матеріалами брошури Ради Європи "Батьківство в цифрову епоху".

↓ «Щось пішло не так?»

Коли ідеться про добре знайому вам дитину, ви знаєте її типові реакції, що приносить їй задоволення тощо. Якщо ж у поведінці щось різко змінюється  – це може бути тривожним сигналом (ви ж пам’ятаєте, що тільки у 30% випадків дитина прийде до дорослих із своїми проблемами, у решті 70% – спробує вирішити проблему сама чи порадившись з однолітками).

Звертайте особливу увагу на:

 • відсторонення, сум, поганий настрій;bullying
 • коливання настрою;
 • агресивну поведінку;
 • надмірну скритність, особливо щодо активності онлайн (дитина приховує екран телефону чи планшета, виходить з кімнати, коли отримує повідомлення тощо);
 • зустрічі або бажання зустрічей з незнайомцями, що супроводжуються відмовою говорити на цю тему;
 • страх залишити телефон чи планшет хоч на секунду, надмірні емоційні реакції, коли немає доступу до Інтернету;
 • аутоагресія, думки про самогубство.

Перераховані прояви можуть бути просто ознаками дорослішання підлітка. Але ми радимо розглянути можливість небезпечної ситуації, особливо якщо вони з’явилися несподівано та проявляються інтенсивно.

↓ Що говорить законодавство

Закон "Про запобігання та протидію домашньому насильству" від 07.12.2017 N 2229-VIII визначає сексуальним насильством будь-які діяння сексуального характеру, вчинені стосовно повнолітньої особи без її згоди або стосовно дитини незалежно від її згоди, або в присутності дитини.

За дії сексуального характеру відносно неповнолітніх винним загрожує позбавлення волі на строк до 15 років (статті 152 – 156 Кримінального кодексу України).

law bookЗ лютого 2021 року Кримінальний кодекс доповнений статями, які  наблизили нас до виконання Ланцаротської конвенції (ЗУ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо імплементації Конвенції Ради Європи про захист дітей від сексуальної експлуатації та сексуального насильства (Ланцаротської конвенції)» від 18 лютого 2021 року № 1256-IX).

Зокрема згідно зі  ст. 1561 пропозиції зустрічі від повнолітніх для вчинення будь-яких сексуальних дій чи  втягнення у виготовлення дитячої порнографії, у тому числі через цифрові засоби, караються ув’язненням на строк до 6 років.

Згідно зі ст. 3011 умисний доступ до дитячої порнографії, її придбання, зберігання, переміщення, розповсюдження, виготовлення та примушення неповнолітніх до участі у її створенні карається позбавленням волі на строк до 15 років. При цьому відповідальність не розповсюджується на неповнолітніх осіб, яких використали.

Проведення видовищного заходу сексуального характеру, у тому числі з використанням інформаційно-телекомунікаційних систем або технологій, у якому задіяно неповнолітню особу карається ув’язненням на строк до 15 років (Ст. 3012).

↓ Де шукати допомоги

 • policemanЯкщо вам точно відомо чи ви підозрюєте факт скоєння сексуального насильства щодо дитини, зверніться до найближчого відділку поліції з відповідною заявою. До неї потрібно додати всі доступні докази та сліди спокушання: записи розмов (скріншоти екрана), фотографії чи посилання на сайти, якими користувалася дитина.

  За потреби можна підключити кіберполіцію та ювенальну поліцію https: //cyberpolice.gov.ua. Департамент кіберполіції – це міжрегіональний територіальний орган Національної поліції України, який бореться з кіберзлочинністю, організовує та здійснює оперативно-розшукову діяльність. А одним із основних повноважень ювенальної поліції є запобігання і припинення будь-яких протиправних діянь стосовно дитини.

 • phone call116 111 (з мобільного)

  0 800 500 225 (зі стаціонарного телефону)

  Це безкоштовна анонімна телефонна допомога для дітей та молоді. Вона створена в інтересах дітей, які потребують підтримки, опіки та захисту. Забезпечує усім, хто телефонує, можливість поговорити про важливі для них справи та поспілкуватися в складних ситуаціях.

  Батьки, вчителі та вихователі, зателефонувавши на «гарячу» лінію, мають змогу отримати індивідуальну консультацію щодо порушень прав дітей.

  *Телефони обслуговує ГО «Ла Страда – Україна»

↓ Що почитати чи подивитися

Кампанія з підвищення обізнаності щодо запобігання сексуальному насильству над дітьми реалізується Українським фондом «Благополуччя дітей» в рамках проекту Ради Європи «Боротьба з насильством щодо дітей в Україні – Фаза II».  

У 2015 році Український фонд «Благополуччя дітей» приєднався до кампанії Ради Європи «Один із п'яти» і відтоді системно працює задля профілактики сексуального насильства над дітьми. Рада Європи послідовна в своїй протидії сексуальній експлуатації дітей, у тому числі в цифровому середовищі.

Тематичні інформаційно-просвітницькі матеріали Ради Європи українською лягли в основу цієї кампанії й доступні безкоштовно.Погляди, викладені в цьому документі, є відповідальністю його авторів і можуть не співпадати з офіційною політикою Ради Європи.

_______________________________________________________________________________________________________________

1 Дослідження Ради Європи
2 «Сексуальне насильство над дітьми та сексуальна експлуатація дітей в Інтернеті в Україні», МБО «Служба порятунку дітей». 2021
3 «Сексуальне насильство над дітьми та сексуальна експлуатація дітей в Інтернеті в Україні», МБО «Служба порятунку дітей». 2021