Спеціалісти соціальної сфери застосовують цілий арсенал форм і методів просвітницько-профілактичної роботи. Низька ефективність пасивних методів навчання для формування життєвих навичок підштовхує нас постійно змінювати стилі роботи і все частіше використовувати інтерактивні. До таких методів належать і дуже популярні настільні ігри.

Ігрове навчання відрізняється від інших педагогічних технологій тим, що гра – добре відома, звична та улюблена форма діяльності для людини будь-якого віку. Також вона є одним з найбільш ефективних засобів активізації учасників завдяки змістовній складовій і високій емоційній та фізичній напрузі в ігровій ситуації.

galopom photoКоло ідей для настільних ігор постійно розширюється. Так, Український фонд «Благополуччя дітей» у межах партнерського проекту з Представництвом Міжнародної організації з міграції (МОМ) в Україні «Попередження торгівлі людьми шляхом розвитку соціальної роботи та мобілізації громад» за фінансової підтримки Швейцарської Конфедерації розробив дві настільні профілактичні гри «Рожеві окуляри» та «Галопом по Європах!». Вони спрямовані на профілактику торгівлі людьми та рекомендовані Міністерством освіти і науки до використання у загальноосвітніх навчальних закладах для роботи з підлітками.

"Рожеві окуляри" та "Галопом по Європах!" розроблені як додатковий методичний матеріал до програми виховних заходів "Особиста гідність. Безпека життя. Громадянська позиція". Вони призначені для освітян, які здійснюють профілактичну роботу з учнями 7–11 класів з питань попередження торгівлі людьми. Тобто, для використання ігор фахівець має володіти знаннями щодо проблеми торгівлі людьми та протидії цьому явищу.

Аби підлітки могли активно грати, вони повинні володіти знаннями щодо торгівлі людьми. А роль ведучого – пропонувати гравцям підтримку, занотовувати питання, теми та суперечливі висловлювання, що виникають під час гри, щоб потім проаналізувати та зробити висновки щодо прогалин у знаннях дітей і в розділах профілактичної програми.

 «До нас часто звертаються фахівці із запитанням, де можна отримати ці ігри. Раніше наша організація розповсюджувала їх безкоштовно на основі листів-заявок від організацій чи установ, які впроваджують програму з протидії торгівлі людьми або планують це робити. А тепер матеріали цих ігор можна просто завантажити з нашого сайту та роздрукувати на принтері», – повідомила Тетяна Басюк, виконавчий директор Українського фонду «Благополуччя дітей».

За останні декілька років у навчальних закладах України було розповсюджено понад 6000 примірників настільних ігор. Процес триває і Український фонд «Благополуччя дітей» готовий підтримати ініціативу тих педагогів, які бажають зробити просвітницьку роботу з профілактики торгівлі людьми цікавою і доступною для дітей.

Матеріали ігор адаптовані в межах проекту «Попередження торгівлі людьми шляхом формування життєвих компетентностей дітей», що впроваджує Український фонд «Благополуччя дітей» у партнерстві з Представництвом Міжнародної організації з міграції (МОМ) в Україні за сприяння Міністерства освіти і науки України при фінансовій підтримці Міністерства міжнародних справ Канади.