Мета проекту: адаптація та опрацювання польського досвіду щодо створення персональних мереж підтримки молодих людей, які залишають заклади опіки

Строк реалізації: 2013 р. – 2014 р.

Географія проекту: м. Кіровоград

Партнери:

  • Товариство «Наш дім», Польща
  • Сімейно-орієнтований будинок нового типу «Наш дім», Кіровоград

Проект здійснюється за фінансової підтримки ChildFund Deutschland e.V., Німеччина

Передумови проекту: У зв’язку з зі специфікою виховного процесу більшості інтернатних закладів в Україні (застосування концепції колективного виховання; відсутність роботи з біологічними сім’ями дітей; тривале перебування в ізольованому середовищі) у більшості дітей відсутні практичні навички самостійного життя (навички планування; управління фінансами, часом тощо).

Інша проблема полягає у невмінні цих дітей будувати відносини на основі партнерства і відчувати/встановлювати межі. Зазвичай, після досягнення повноліття, діти залишають установи з чималою кількістю грошей, певними соціальними гарантіями, а іноді і житлом. В той же час, відсутність знань та навичок ефективного управління «початковим капіталом», призводить до марнування наданих можливостей.

Досвід показує, що молодим людям, котрі вступають до самостійного життя без професійної, добре виваженої і конкретної підтримки важко налагодити безпечне плановане життя.

Ідея проекту: Задля реалізації проекту заплановані наступні дії:

  1. Створення Житла з набуття самостійності (ЖНС) (спеціально придбані та облаштовані квартири в яких за контрактами живуть випускники державних закладів опіки та працюють за програмою набуття самостійності);
  2. Впровадження моделі роботи з дітьми на базі Житла з набуття самостійності.

В основі моделі лежить робота куратора, який супроводжує дитину протягом 1-3 років після випуску з інтернатного закладу на базі Житла з набуття самостійності (ЖНС). Діти перебувають в ЖНС на основі контракту, який регулює їх обов'язки і відповідальності. Подібна модель розрахована на дітей, які не мають власного житла (від 3 до 5 осіб в одній квартирі).

Куратор розробляє спільно з дитиною план набуття самостійності, який ґрунтується на індивідуальних потребах дитини. Функції куратора включають в себе постійний моніторинг ситуації (відвідування квартири), допомога в процесі прийняття рішень та опрацювання навичок, необхідних для дорослого життя згідно плану.

На початкових етапах перебування дитини в ЖНС такі візити відбуваються в середньому 3-4 рази на тиждень. Поступово кількість візитів куратора скорочується до 2-3 разів на місяць. Крім запланованих зустрічей-візитів, куратор, в разі необхідності, допомагає дітям у вирішенні їхніх нагальних проблем. Важливо відзначити, що куратор допомагає дітям визначитися в професійному виборі (ґрунтуючись на сильних сторонах і перевагах дитини) і знайти місце роботи.

Контактна особа: Головатий Віталій, керівник проекту.