7 липня 2022 року відбулася робоча зустріч представників Консорціуму організацій, які реалізують проєкт «Розширення можливостей правоохоронних органів у подоланні насильства щодо дітей в Інтернеті», з представниками Міністерства внутрішніх справ України та Національної поліції України.

У зустрічі взяли участь Василь Богдан, начальник Управління ювенальної превенції Національної поліції України; Юрій Кіцул, начальник відділу з питань захисту прав дитини Департаменту моніторингу дотримання прав людини МВС; Віталій Романов,  начальник відділу організації превентивної роботи у громадах Управління ювенальної превенції Національної поліції України; Євген Бодюл, заступник директора Департаменту освіти, науки та спорту МВС; Олександр Коцар,  заступник начальника відділу зв’язків з громадськістю Департаменту патрульної поліції, а також представники Донецького, Одеського, Харківського державних університетів внутрішніх справ і Київського національного університету імені Тараса Шевченка.

З вітальним словом виступила Барбара Ротовник, керівниця сектору кордонів та міграції Представництва Європейського Союзу в Україні.

На заході були презентовані основна мета, завдання та кроки, які реалізовуватимуться в рамках проекту і будуть спрямовані на:

  • підвищення рівня професійних знань співробітників правоохоронних органів у питаннях боротьби з насильством щодо дітей в Інтернеті;
  • покращення міжсекторної співпраці у запобіганні та реагуванні на випадки онлайн-насильства щодо дітей в Україні.

Також були представлені результати двох досліджень на тему кібербезпеки дітей: «Швидка оцінка ситуації щодо кібербезпеки дітей 10-18 років», проведене МГО «Соціальні ініціативи з охорони праці і здоров’я» і «"Хочу це розбачити!" Неприйнятний контент в мережі та що з ним робити», проведене Українським фондом «Благополуччя дітей».

Згідно з проведеним опитуванням «Швидка оцінка ситуації щодо кібербезпеки дітей 10-18 років» серед дітей і батьків, які залишилися у своїх домівках і регіонах або були переміщені всередині країни та за кордон, було відзначено підвищення рівня небезпеки для дітей в мережі Інтернет, пов’язаної з війною, новим агресивним контентом в інтернеті, а також кількістю часу, який діти проводять онлайн. Значна частка дітей зазначає, що вони або їхні друзі зазнали насильства в інтернеті, що свідчить про проблеми прихованого характеру, з якими мають працювати професіонали.

В рамках дослідження також були проведені глибинні інтерв’ю з експертами.

Повний звіт за результатами «Швидкої оцінки ситуації щодо кібербезпеки дітей 10-18 років» доступний за посиланням: https://lhsi.org.ua/s280-shvidka-ocinka-z-kiberbezpeki-do-mijnarodnogo-dnya-zahistu-ditey.

Друге дослідження було сфокусоване на опитуванні дітей щодо неприйнятного/шкідливого контенту в Інтернеті й тому, наскільки вони знають, як поскаржитися на такий контент. Проведене опитування показало, що третина опитаних стикається з таким контентом час від часу, майже 14% - часто або дуже часто і 25,6% зазначили, що дуже рідко натрапляють на насильницький контент в мережі Інтернет. Разом з тим переважна більшість дітей (74%) відповіли, що знають, як поскаржитися на небажаний контент. До небажаного діти віднесли насамперед відео та фото із зображенням насильницьких дій, у тому числі спричинених війною, віртуальні казино та ігри на гроші, ігри зі сценами насильства, повідомлення із зображеннями оголеного тіла, в тому числі порнографію, прохання надіслати нюдси тощо. Найбільш відомим способом поскаржитися на неприйнятний контент для опитаних є кнопка «Поскаржитися» або «Заблокувати». Цікавим виявився той факт, що більше половини респондентів (57,4%), які стикалися з неприйнятним контентом, не надсилали скаргу і не повідомляли про це дорослим. Причому 46,6% з тих, хто не повідомляв, вважають, що це не їхня справа, 25% сказали, що не вірять, що на таку скаргу була б ефективна реакція поліції, ще 13% зазначили, що не знали, що мають про це комусь розказати, і, нарешті, 9% дітей були переконані, що їх би сварили за те, що вони натрапили на шкідливий онлайн-контент.

Таким чином, проведене дослідження показало, що профілактична робота серед дітей щодо безпеки в мережи, формування у них розуміння важливості повідомлень про насильницький он-лайн контент є надзвичайно актуальними проблемами, які потребують вирішення.

Повні звіт за результатами другого дослідження буде оприлюднений на сайті ВБО «Український фонд «Благополуччя дітей» на початку серпня 2022 року.

Також на заході була презентована і обговорена концепція програми «Твоя безпека в Інтернеті: попередження насильства щодо дітей в Інтернеті та формування безпечної поведінки у мережі», розробленої Всеукраїнським громадським центром «Волонтер» для використання поліцейськими ювенальної превенції, шкільними офіцерами поліції та працівниками кіберполіції у проведенні просвітницько-профілактичних занять з учнями закладів освіти. Основною метою цієї програми є підвищення готовності учнів 1–11 класів до безпечної поведінки в кіберпросторі. Її завдання це:

  • підвищити поінфомованість учнів щодо явища насильства, його видів, а також індикаторів (ознак) і наслідків для дитини, в тому числі насильства в онлайн-просторі;
  • сприяти формуванню в учнівської молоді цифрових навичок, навички критичного мислення та кібергігієни для попередження та подолання ризиків і небезпечних ситуацій в кіберпросторі; 
  • сприяти усвідомленню власної ролі у попередженні та подоланні онлайн-насильства; 
  • розвинути навички щодо звернення за допомогою та подання скарг у ситуації онлайн-насильства; 
  • надати інформацію про роль поліції у запобіганні онлайн-насильству серед дітей та щодо них.

Фахівці Центру «Волонтер» також представили теми занять, які розробляються з урахуванням вікових особливостей дітей, і подальші етапи роботи з розробки, пілотування та впровадження програми.

Представники Національної поліції та вищих навчальних закладів системи МВС надали свої коментарі та рекомендації щодо покращення програми. Зокрема запропонували поширити роботу в рамках цієї програми не лише на дітей, але й на їхніх батьків і розробити з для цього відповідні інформаційні матеріали.

У результаті на зустрічі було досягнуто домовленості про подальшу співпрацю громадських організацій і державних структур у сфері запобігання та реагування на випадки онлайн-насильства щодо дітей в Україні.

Для довідки

Проєкт «Розширення можливостей правоохоронних органів у подоланні насильства щодо дітей в Інтернеті» реалізують Всеукраїнська благодійна організація «Український фонд «Благополуччя дітей», Всеукраїнський громадський центр «Волонтер» та Міжнародна громадська організація «Соціальні ініціативи з охорони праці і здоров’я» за фінансової підтримки Європейського Союзу. Тривалість проєкту 1.01.2022 – 31.12.2024, пілотні області – Київська, Львівська, Закарпатська.