29 жовтня 2019 року експертки Фонду Олена Шипіленко і Уляна Долиняк презентували на засіданні Міжвідомчої робочої групи План трансформації Збаразької санаторної загальноосвітньої школи-інтернату І-ІІІ ступенів Тернопільської обласної ради. Документ був розроблений у рамках проекту «Розробка та впровадження регіонального плану стосовно збільшення обсягів надання послуг з догляду на сімейній основі (реформування закладів інституційного догляду та виховання дітей у Тернопільській області)», що фінансується Міжнародним банком реконструкції та розвитку.

Цьому передувала копітка дослідницька робота: проаналізовані інфраструктура та територія школи-інтернату, вивчені особові справи вихованців, проведені інтерв’ю з дітьми, персоналом закладу та представниками соціальних служб, відбулася серія консультацій з адміністрацією закладу, депутатами обласної ради, мером Збаража, начальником Тернопільського професійного коледжу з посиленою військовою та фізичною підготовкою та інших закладів району, проаналізовані доступні освітні й соціальні послуги в районі.

Наразі в школі-інтернаті перебуває 138 дітей, з них 71 дитина цілодобово. Заклад призначений для реабілітації дітей з малими та затухаючими формами туберкульозу. Натомість значну кількість вихованців цілодобового перебування складають діти з родин СЖО. Тобто, існування закладу в незмінному вигляді видається недоречним.

Згідно з проголошеними пріоритетами державної соціальної політики, ці діти повинні, і в більшості випадків мають можливість отримувати навчальні та соціальні послуги з боку об’єднаних територіальних громад за місцем обліку та проживання їхніх батьків. Якщо ж у окремих випадках сімейне середовище є небезпечним чи в батьків відсутнє бажання (можливість) відновити свої батьківські функції, необхідно встановлювати статус дитини, позбавленої батьківського піклування. Це робить можливим влаштування дитини в сімейні форми виховання або малий груповий будинок.

З огляду на потреби дітей, місцевий запит на послуги, доступний професійний ресурс та інфраструктуру, План трансформації запропонував перетворити школу-інтернат на гімназію обласного підпорядкування з посиленою спортивною підготовкою.

Члени Міжвідомчої робочої групи, до складу якої входять представники Міністерства соціальної політики, Тернопільської обласної ради та обласних управлінь і служб, запропонований План схвалили.

Офіційне повідомлення доступне на сторінці Міністерства: https://www.msp.gov.ua/news/17814.html