news 18 11Проблема сексуального насильства над дітьми є проблемою прихованою, і, зазвичай, надзвичайно складно не тільки встановити кількість потерпілих дітей, а й своєчасно надати їм кваліфіковану допомогу та підтримку. Звичайно, факторів, що спричиняють це явище багато, однак основими є: сучасні погляди суспільства на виховання та терпимість до проявів жорстокого поводження з дитиною; тотальна суспільна табуйованість теми сексуального насильства; соціальна й психологічна незрілість дітей ставить їх у повну залежність від дорослих, а нездатність захистити себе, робить їх особливо уразливими перед різними проявами сексуального насильства.
На жаль, діти часто зберігають факт насильства в таємниці, тому що відчувають себе розгубленими, переляканими або винними, адже кривдник зазвичай ганьбить свою жертву або погрожує їй тим, що станеться, якщо дитина розповість про неприємні події. Окремо варто підкреслити, що дитина неспроможна самостійно визначити, наприклад, різницю між позитивними і негативними дотиками, адже сам факт сексуального насильства не завжди супроводжується больовими синдромами і дотиками (саме так і відбувається, коли дорослі показують порнографію дітям або змушують дітей позувати для сороміцьких фото). Переконати дитину "кричати і говорити", а не мовчати, якщо дорослий заподіює їй дискомфорт, тиск, може бути важким завданням. Це особливо складно, коли кривдник є авторитетною фігурою для дитини, і наполегливо "працює", щоб завоювати її довіру. Саме тому, дуже важливо дорослим мотивувати дитину просити про допомогу, якщо хтось або щось змушує їх відчувати себе збентеженими, адже ми не завжди зможемо бути поряд з дитиною, ми повинні бути впевнені, що дитина завжди знаходяться в контрольованій та безпечній ситуації.
Таким чином, важливо акцентувати просвітницьку роботу з дітьми з попередження сексуального насильства та сексуальної експлуатації у площині формування навичок безпечної поведінки.
У 2015 році Український фонд «Благополуччя дітей» розробив та опублікував методичний матеріал під назвою "Навчіть дитину захищатися", розрахований на просвітницьку роботу із дітьми 3-6 років.
Сьогодні ми повідомляємо про завершення апробації нового методичного посібника, який складається зі сценаріїв інтерактивних ігор для дітей віком 10-13 років «Вчимо дитину захищатися» та сценаріїв інтерактивних занять для дітей віком 14-18 років "Я вмію себе захистити", що є продовженням системної просвітницької роботи з формування навичок безпечної поведінки особистості.
Підготовка цього методичного посібника є одним з компонентів проекту «Попередження сексуального насильства та сексуальної експлуатації дітей у країнах Центральної та Східної Європи - комплексний підхід», який реалізується за фінансової підтримки OAK Foundation (Швейцарія) у співпраці з Фундацією «Даємо дітям силу» (Польща).
Запропоновані авторами сценарії інтерактивних ігор та інтерактивних занять є практичним інструментом не тільки для освітян, а й для батьків, опікунів та інших відповідальних та небайдужих дорослих, які допоможуть дитині здобути для подальшого безпечного самостійного життя необхідні знання, вміння та навички.
Всеукраїнська благодійна організація "Український фонд "Благополуччя дітей" висловлює щиру вдячність відділу позашкільної освіти, виховної роботи та захисту прав дитини Міністерства освіти і науки України; освітянам, спеціалістам соціальних служб та представникам громадських організацій м. Києва та Київської області, м. Дніпра, м. Бердичіва Житомирської області, м. Калуша Івано-Франківської області, м. Миколаєва, м. Дрогобича Львівської області, м. Черкас та Черкаської області, Волинської області за активну участь під час апробації матеріалів, їхні цінні коментарі та творчу наснагу.

Особлива подяка усім хлопчикам та дівчаткам, юнакам і дівчатам, які приймали участь у інтерактивних іграх та заняттях, чия щира зацікавленість та активна робота стала для авторів найважливішою оцінкою!

Тетяна Цюман,
кандидат пед. наук, доцент,
Голова правління Українського фонду «Благополуччя дітей»