1

Ризикована поведінка підлітків у цифрах

Досліджено, що 40% хлопців та 27% дівчат 17 років вже мали досвід сексуальних стосунків. 9% говорять, що мали перший сексуальний досвід до 12 років. 35% підлітків з числа тих, хто веде активне статеве життя, не використовували презерватив під час останнього сексуального контакту.

Близько 85% дітей 14–17 років бодай раз протягом життя вживали алкогольні напої, кожен п’ятий робив це тричі за останній місяць.

18% підлітків вживали наркотичні речовини. 50% мають досвід куріння, а кожен п’ятий палить постійно.


2

За даними дослідження Teenergizer! в Україні з ВІЛ живе більше 13 тис. молодих людей 10–24 років. Частина з них із ВІЛ народилися, але з віком частка тих, хто заразився переважно під час незахищеного сексу значно зростає.

Кожен п’ятий підліток вважає, що заразитися ВІЛ можна через укус комара, 21,2% думали, що дієвим засобом захисту від ВІЛ є щеплення. Загалом в середньому лише 15,6% підлітків мають коректні уявлення про шляхи запобігання ВІЛ.

Поширення інфекції тісно пов’язане із ризикованою сексуальною поведінкою, вживанням алкоголю й наркотиків та насильством.

 

booklet 15

3

Програма «15» – це адекватна відповідь на ризики підліткового віку

Умовами запобігання ризикованій поведінці серед підлітків є поінформованість та довірливі взаємини з близькими дорослими. «Програма 15» відповідає на обидва виклики. 

Її мета – знизити ризик потрапляння у небезпечні для здоров'я і життя ситуації (ВІЛ-інфекція, ІПСШ, алкоголізм, наркоманія, ситуації насильства). 


4

Але від більшості профілактичних програм її відрізняє широке охоплення особистісно-значущих психологічних тем і значний позитивний вплив на дитячо-батьківські стосунки.

Українська версія Програми «15» – це навчальний цикл для всієї родини (сесії для хлопців, дівчат, мам і тат окремо зі спільними зустрічами). Протягом 3 місяців діти та їхні батьки в супроводі досвідчених тренерів обговорюють важливі особистісні теми на 15 зустрічах.


5

Тут вони й дізнаються про ризики для здоров'я, безпечну та відповідальну сексуальну поведінку, шляхи передачі ВІЛ та інших інфекцій, які передаються статевим шляхом, та засоби профілактики.

Курс навчання дозволяє учасникам сформувати науково обґрунтовані знання, вміння та цінності, що допомагають відповідально ставитися до свого здоров'я, благополуччя та сформувати почуття особистої гідності, будувати безпечні міжособистісні й сексуальні взаємини, ухвалювати правильні рішення, а також усвідомлювати і захищати свої права протягом усього життя.


 • 1

  Чому ми певні, що це працює?

  «Програма 15» є потужним інструментом профілактичної діяльності, що пройшов апробацію в роботі з різними категоріями дітей і сімей та підтвердив свою ефективність.
  Зокрема оцінка впливу Програми «15» зафіксувала: завдяки навчанню в учасників формується та зберігається правильне уявлення про соціально небезпечні хвороби, відповідальне ставлення до свого здоров’я та благополуччя, уміння будувати взаємини та захищати свої права.

  Пілотне впровадження «Програми 15» засвідчило позитивний вплив занять на загальний мікроклімат в родинах учасників, покращення комунікації між членами сімей, зменшення емоційного напруження, сприяло створенню родинної комфортної атмосфери.

  Близько 2400 підлітків та членів їхніх родин, у тому числі сім’ї у важких життєвих обставинах, вже охоплені програмою.

  У 7 областях України на базі громадських організацій підготовлено 8 тренерських команд, які можуть впроваджувати Програму «15».

  Три області включили «Програму 15» в свої регіональні та місцеві соціальні програми.

  На базі Програми розроблений факультативний курс для учнів 10–12 класів.

  Що плануємо зробити?

  Епідемія суттєво вплинула на впровадження «Програми 15», адже тепер не завжди можна зібрати групу офлайн. Тому в наших найближчих планах розробка онлайн-версії програми. Це дозволить не спинятися в часи локдауну, а головне – залучити до програми родини, які живуть по всій Україні, а не лише в регіонах, де працюють тренерські команди.

  Допоможіть «Програмі 15» стати доступною! Наші діти цього варті