Проект здійснюється в рамках проекту "Empowering NSAs and LAs in Moldova and Ukraine to promote social inclusion of young care leavers", що здійснюється Міжнародним благодійним фондом "Друзі дітей Україна" за фінансової підтримці Європейського Созу.

Строк реалізації: листопад 2011 р. - травень 2012 р.

Мета проекту: Сприяння благополуччю дітей, що перебувають під опікою держави, покращення якості їхнього життя та перспектив на майбутнє, шляхом створення й запровадження ефективної системи їх підтримки та надання допомоги в становленні самостійності.

У зв’язку з зі специфікою виховного процесу більшості інтернатних закладів в Україні (застосування концепції колективного виховання; відсутність роботи з біологічними сім’ями дітей; тривале перебування в ізольованому середовищі) у більшості дітей відсутні практичні навички самостійного життя (навички планування; управління фінансами, часом тощо). Інша проблема полягає у невмінні цих дітей будувати відносини на основі партнерства і відчувати/встановлювати межі.

Зазвичай, після досягнення повноліття, діти залишають установи з чималою кількістю грошей, певними соціальними гарантіями, а іноді і житлом. В той же час, відсутність знань та навичок ефективного управління «початковим капіталом», призводить до марнування наданих можливостей. Досвід показує, що молодим людям, котрі вступають до самостійного життя без професійної, добре виваженої і конкретної підтримки важко налагодити безпечне плановане життя. 

Для нашої організації питання забезпечення поступового та безпечного входження у доросле життя вихованців державних форм опіки є дуже актуальним. Починаючи з 2006 року, на базі міста Кіровоград, Український фонд «Благополуччя дітей» працює над створенням послідовної та комплексної системи надання допомоги дітям, позбавленим батьківського піклування.

Програма впроваджується Кіровоградській області України у партнерстві з Міністерством соціальної політики України (до 2011 року - Міністерством України у справах сім’ї, молоді та спорту) та виконавчими комітетами Кіровоградської та міської та обласної ради.

Першим кроком програми стало створення, альтернативної інтернатним, форми виховання дітей (будинок нового типу «Наш дім»), яка передбачає створення сімейно-орієнтованого середовища (у кількості до 15 дітей, переважно підліткового віку), що сприятиме формуванню в дітей необхідних навичок для подальшого самостійного життя (приготування їжі, прибирання, покупка продуктів, догляд за молодшими, самостійне планування навчання й відпочинку тощо). Вихователі, що працюють із дітьми, несуть персональну відповідальність за фізичний, психологічний та інтелектуальний розвиток підопічних, а також проводять роботу щодо реінтеграції дітей у біологічні сім’ї.

В 2008 році у рамках програми в м. Кіровограді був відкритий перший сімейно-орієнтований будинок для дітей, у 2010 році - другий. Перші 3 роки роботи будинку довели ефективність запропонованої моделі: 3 30 дітей, яки виховувались у будинку: 6 – були всиновлені, 2 – повернуті до біологічних сімей, 1 – вступив після 11-го класу до ВНЗ, 3 – після 9-го класу до ліцею.

Наступним нашим кроком є створення та впровадження системи набуття самостійності молодими людьми, що залишають заклади державної опіки (програма, в тому числі, прийнятна для вихованців сімейних форм опіки).

У 2012 будинок нового типу «Наш дім» покидає 4 вихованця. Доля дітей багато в чому залежить від того, наскільки ефективною виявиться система їх подальшого супроводу та підтримки.

На виконання цієї стратегії і був спрямований даний проект, що передбачає адаптацію та опрацювання польського досвіду щодо створення персональних мереж підтримки молодих людей з інтернатних установ, надання допомоги в становленні самостійності.

Передача польського досвіду в цій галузі є особливо цінною з огляду схожість (з Україною) систем опіки дітей та підтримки сім'ї, і подібні напрямки трансформації цих систем.

Контактна особа: Головатий Віталій, керівник проекту.